Vishay/Dale RNC55H1874FSR36
RNC55H1874FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1874FSR36
Brief Description
RES 1.87M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1874FSR36.pdf
Availability of RNC55H1874FSR36
QUANTITY
RNC55H1874FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1874FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1874FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1874FSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1874FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1874FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1874FSR36
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Panel Mount datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DSUB PLAPC-HOOD 09P KNS-UNC TOPC datasheet.pdf
3/4 INCH BCT BLACK (200/6 INCH/P datasheet.pdf
TV 19C 19#12 PIN PLUG datasheet.pdf
1500UF 100V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf