Vishay/Dale RNC55H1882BSB14
RNC55H1882BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1882BSB14
Brief Description
RES 18.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1882BSB14.pdf
Availability of RNC55H1882BSB14
QUANTITY
RNC55H1882BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1882BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1882BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1882BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1882BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1882BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1882BSB14
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SHV PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 820 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CIR 5C 5#0 PIN RECP datasheet.pdf
508 TB SP CL PARALLEL/T datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf