Vishay/Dale RNC55H1893BSB14
RNC55H1893BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1893BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 189K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1893BSB14.pdf
Availability of RNC55H1893BSB14
QUANTITY
RNC55H1893BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1893BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1893BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)189k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1893BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1893BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1893BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1893BSB14
IC REG BOOST PROG 0.75A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO263-3 datasheet.pdf
IC DGTL SNGL 5K SPI 8DFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 40V 10W datasheet.pdf