Vishay/Dale RNC55H1893BSRSL
RNC55H1893BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1893BSRSL
Brief Description
RES 189K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1893BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1893BSRSL
QUANTITY
RNC55H1893BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1893BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1893BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)189k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1893BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1893BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1893BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1893BSRSL
TERMINAL BLOCK 5MM HOR 4POS PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV -5V 8SOIC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 300MA VS6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
LAMP T1-3/4 MIDGET FLANGE datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 12/5 MC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CABLE SKT datasheet.pdf