Vishay/Dale RNC55H18R2BRB14
RNC55H18R2BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H18R2BRB14
Brief Description
RES 18.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H18R2BRB14.pdf
Availability of RNC55H18R2BRB14
QUANTITY
RNC55H18R2BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H18R2BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H18R2BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H18R2BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H18R2BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H18R2BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H18R2BRB14
IC REG LDO 4V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE ASSY VHDCI-SCSI 68POS 1M datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 19POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf