Vishay/Dale RNC55H18R7DSRSL
RNC55H18R7DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H18R7DSRSL
Brief Description
RES 18.7 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H18R7DSRSL.pdf
Availability of RNC55H18R7DSRSL
QUANTITY
RNC55H18R7DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H18R7DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H18R7DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H18R7DSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H18R7DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H18R7DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H18R7DSRSL
DIODE ZENER 30V 1W DO41 datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
SHELF NON VENTILATED STATIONARY datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 500MA 24V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC MEMS MOTION SENSOR 16-LGA datasheet.pdf
ANT WIRELESS VHF 148-152MHZ 68" datasheet.pdf