Vishay/Dale RNC55H1910BSRSL
RNC55H1910BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1910BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 191 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1910BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1910BSRSL
QUANTITY
RNC55H1910BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1910BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1910BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1910BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1910BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1910BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1910BSRSL
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED COOL WHITE LIGHT BAR STRIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 2W DO204AL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
MINI-SAS HD ASY datasheet.pdf
FIXED IND 83NH 970MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf