Vishay/Dale RNC55H1911FSBSL
RNC55H1911FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1911FSBSL
Brief Description
RES 1.91K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1911FSBSL.pdf
Availability of RNC55H1911FSBSL
QUANTITY
RNC55H1911FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1911FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1911FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1911FSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1911FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1911FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1911FSBSL
CAP CER 3300PF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 22 OHM 14SOIC datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 850V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
TV 5C 5#20 PIN RECP datasheet.pdf
10-825925-004 datasheet.pdf
1 GHz, 5,500 V/Я Low Distortion Amplifier IC datasheet.pdf