Vishay/Dale RNC55H1912BSB14
RNC55H1912BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1912BSB14
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1912BSB14.pdf
Availability of RNC55H1912BSB14
QUANTITY
RNC55H1912BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1912BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1912BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1912BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1912BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1912BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1912BSB14
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 8-32 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 510 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN PATCHBAY 48JACKS 1.75" datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FILTER LINE 10A .25" QC TERM STD datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 68POS SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf