Vishay/Dale RNC55H1912BSRE6
RNC55H1912BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1912BSRE6
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1912BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1912BSRE6
QUANTITY
RNC55H1912BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1912BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1912BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1912BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1912BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1912BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1912BSRE6
IC REG CTRLR BST PWM CM 20-DIP datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 14A IN LINE datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 128POS .050 SMD datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A datasheet.pdf