Vishay/Dale RNC55H1912BSRE6
RNC55H1912BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1912BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1912BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1912BSRE6
QUANTITY
RNC55H1912BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1912BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1912BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1912BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1912BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1912BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1912BSRE6
RELAY OPTOMOS 170MA DP 8FLTPK datasheet.pdf
IC TERMINATOR PROG DUAL 14SO datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO3P datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 2 MOD PLUG 8PS WHT 70' datasheet.pdf
HOUSING LOWER DIN RAIL W/VENTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 95A DO5 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf