Vishay/Dale RNC55H1912DSB14
RNC55H1912DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1912DSB14
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1912DSB14.pdf
Availability of RNC55H1912DSB14
QUANTITY
RNC55H1912DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1912DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1912DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1912DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1912DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1912DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1912DSB14
RES MO 1W 16 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE SKT datasheet.pdf