Vishay/Dale RNC55H1912FRB14
RNC55H1912FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1912FRB14
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1912FRB14.pdf
Availability of RNC55H1912FRB14
QUANTITY
RNC55H1912FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1912FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1912FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1912FRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1912FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1912FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1912FRB14
CONN PLATE END TERMINAL datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC70-6 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X4 GXGX XOXX GXGX datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
7+7 DIL SURFACE MOUNT P/HDR datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN HDR 3POS .100 HORIZ SMD datasheet.pdf