Vishay/Dale RNC55H1913BSRE6
RNC55H1913BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1913BSRE6
Brief Description
RES 191K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1913BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1913BSRE6
QUANTITY
RNC55H1913BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1913BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1913BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1913BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1913BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1913BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1913BSRE6
REG 15.5V 2A VERTICAL 12-SIP datasheet.pdf
MOSFET VHF/UHF N-CH 25V TO92 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf