Vishay/Dale RNC55H1930BRB14
RNC55H1930BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1930BRB14
Brief Description
RES 193 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1930BRB14.pdf
Availability of RNC55H1930BRB14
QUANTITY
RNC55H1930BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1930BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1930BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)193
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1930BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1930BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1930BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1930BRB14
REG ISR 3A 3.3V ADJ VRT TH 12SIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 55V 31A I-PAK datasheet.pdf
RES 210K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
COVER SPLASH PROOF - 4POS FUSE M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS CC 8A 600V datasheet.pdf
EURO TERM BLK 55 DEG 953MM 3C datasheet.pdf