Vishay/Dale RNC55H1933BSBSL
RNC55H1933BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1933BSBSL
Brief Description
RES 193K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1933BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1933BSBSL
QUANTITY
RNC55H1933BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1933BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1933BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)193k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1933BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1933BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1933BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1933BSBSL
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 10V U2J 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2910 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN FERRULE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 150MA SOD323 datasheet.pdf