Vishay/Dale RNC55H1951BSB14
RNC55H1951BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1951BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.95K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1951BSB14.pdf
Availability of RNC55H1951BSB14
QUANTITY
RNC55H1951BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1951BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1951BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.95k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1951BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1951BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1951BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1951BSB14
RES SMD 232K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO201AD datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE A 14POS datasheet.pdf
39+39 DIL HORIZ SHRD PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 98POS datasheet.pdf
DIODE CURRENT LIMITING SINGLE SM datasheet.pdf
CAP POLY 82UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0043UF RADIAL datasheet.pdf