Vishay/Dale RNC55H1951BSB14
RNC55H1951BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1951BSB14
Brief Description
RES 1.95K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1951BSB14.pdf
Availability of RNC55H1951BSB14
QUANTITY
RNC55H1951BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1951BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1951BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.95k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1951BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1951BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1951BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1951BSB14
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 8X NM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf