Vishay/Dale RNC55H1960FPBSL
RNC55H1960FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1960FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1960FPBSL.pdf
Availability of RNC55H1960FPBSL
QUANTITY
RNC55H1960FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1960FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1960FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1960FPBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1960FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1960FPBSL Details Description
Related parts for RNC55H1960FPBSL
IC REG SWITCHD CAP 1.5V 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 0.04 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES 129.44 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
IC MULTIPHASE MASTER 36QFN datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf