Vishay/Dale RNC55H1960FPRE6
RNC55H1960FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1960FPRE6
Brief Description
RES 196 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1960FPRE6.pdf
Availability of RNC55H1960FPRE6
QUANTITY
RNC55H1960FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1960FPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1960FPRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1960FPRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1960FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1960FPRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1960FPRE6
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR MOD GEAR TOOTH 1.5 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 74.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf