Vishay/Dale RNC55H1962BSBSL
RNC55H1962BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1962BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1962BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1962BSBSL
QUANTITY
RNC55H1962BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1962BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1962BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1962BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1962BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1962BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1962BSBSL
JUMPER-H2728TR/C2064R/H2728TR 3" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 6A DO203AA datasheet.pdf
BOARD EVAL EXPERIMENT FOR KS8737 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 3.4 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100' datasheet.pdf
HAN-YELLOCK COVER FOR BH HOUSING datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
EP HEADER ASY,SHROUDED,3 POS, GW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf