Vishay/Dale RNC55H1962BSBSL
RNC55H1962BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1962BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1962BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1962BSBSL
QUANTITY
RNC55H1962BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1962BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1962BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1962BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1962BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1962BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1962BSBSL
RES SMD 15.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 302MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
POWER CORD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf