Vishay/Dale RNC55H1963BSB14
RNC55H1963BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1963BSB14
Brief Description
RES 196K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1963BSB14.pdf
Availability of RNC55H1963BSB14
QUANTITY
RNC55H1963BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1963BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1963BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1963BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1963BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1963BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1963BSB14
IC PWR MOSFET DRIVER N-CH 24-DIP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 9.0MH PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 3600PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 402 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HONEYWELL ZEPHYR AIRFLOW SENSOR datasheet.pdf
DSUB 9 F SOD TIN ZINC datasheet.pdf