Vishay/Dale RNC55H1964BSB14
RNC55H1964BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1964BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.96M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1964BSB14.pdf
Availability of RNC55H1964BSB14
QUANTITY
RNC55H1964BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1964BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1964BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1964BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1964BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1964BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1964BSB14
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5FLIPCHIP datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST-NO 120MA 350V datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 26POS .050 R/A datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES 82 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 3KV RADIAL datasheet.pdf