Vishay/Dale RNC55H1964BSB14
RNC55H1964BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1964BSB14
Brief Description
RES 1.96M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1964BSB14.pdf
Availability of RNC55H1964BSB14
QUANTITY
RNC55H1964BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1964BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1964BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1964BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1964BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1964BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1964BSB14
CONN FERRULE UNINSUL 12AWG datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 931 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 55VC 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 30W datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 4PR SHLD 300V datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS datasheet.pdf