Vishay/Dale RNC55H1980BSB14
RNC55H1980BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1980BSB14
Brief Description
RES 198 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1980BSB14.pdf
Availability of RNC55H1980BSB14
QUANTITY
RNC55H1980BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1980BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1980BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)198
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1980BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1980BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1980BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1980BSB14
DIP CABLE - CDP16G/AE16G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 4POS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 91.1VC SMCJ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 2.3A TO-220 datasheet.pdf
IC FPGA 233 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 4XDFN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 40V CHA MNT datasheet.pdf