Vishay/Dale RNC55H1983BSRSL
RNC55H1983BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1983BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 198K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1983BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1983BSRSL
QUANTITY
RNC55H1983BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1983BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1983BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)198k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1983BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1983BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1983BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1983BSRSL
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 SMD datasheet.pdf
RA STB HDR PWRBLADE F/G datasheet.pdf
ADAPTER RJ45-9POS MALE DB METAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
TAPE WEATHER RESIST FILM 12"X5YD datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 3.8A 31 MOHM TH datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W .02% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf