Vishay/Dale RNC55H19R1BSBSL
RNC55H19R1BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H19R1BSBSL
Brief Description
RES 19.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H19R1BSBSL.pdf
Availability of RNC55H19R1BSBSL
QUANTITY
RNC55H19R1BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H19R1BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H19R1BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H19R1BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H19R1BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H19R1BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H19R1BSBSL
RES SMD 1.07KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.3A SYNC 8UDFN datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
RES ARRAY 11 RES 820 OHM 12SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MICRO 9C P 30" WHT JACKS NI datasheet.pdf