Vishay/Dale RNC55H19R1FSRE6
RNC55H19R1FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H19R1FSRE6
Brief Description
RES 19.1 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H19R1FSRE6.pdf
Availability of RNC55H19R1FSRE6
QUANTITY
RNC55H19R1FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H19R1FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H19R1FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H19R1FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H19R1FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H19R1FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H19R1FSRE6
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
MODULE USB ADAPTR FOR FT2232D LP datasheet.pdf
CONN TERM BLK PARTITIN PLATE GRY datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 30POS datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V JB 0805 datasheet.pdf