Vishay/Dale RNC55H19R6FSB14
RNC55H19R6FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H19R6FSB14
Brief Description
RES 19.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H19R6FSB14.pdf
Availability of RNC55H19R6FSB14
QUANTITY
RNC55H19R6FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H19R6FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H19R6FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H19R6FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H19R6FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H19R6FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H19R6FSB14
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 120/240VAC DINRAIL datasheet.pdf
IC PWR MOD PLUG-N-DRIVE 600V 6A datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT SKT datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1.5W DO214AA datasheet.pdf