Vishay/Dale RNC55H19R8BRB14
RNC55H19R8BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H19R8BRB14
Brief Description
RES 19.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H19R8BRB14.pdf
Availability of RNC55H19R8BRB14
QUANTITY
RNC55H19R8BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H19R8BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H19R8BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)