Vishay/Dale RNC55H19R8BSRE6
RNC55H19R8BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H19R8BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H19R8BSRE6.pdf
Availability of RNC55H19R8BSRE6
QUANTITY
RNC55H19R8BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H19R8BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H19R8BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H19R8BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H19R8BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H19R8BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H19R8BSRE6
HDC-C-M5-BM0.75-1.0AG datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAT5E PATCH CABLE, FTP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 450W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf