Vishay/Dale RNC55H19R8BSRE6
RNC55H19R8BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H19R8BSRE6
Brief Description
RES 19.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H19R8BSRE6.pdf
Availability of RNC55H19R8BSRE6
QUANTITY
RNC55H19R8BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H19R8BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H19R8BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H19R8BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H19R8BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H19R8BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H19R8BSRE6
IC ARM7 BLUESTREAK MCU 176LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
FRAME HINGED FOR 3MOD datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf