Vishay/Dale RNC55H2000FMB14
RNC55H2000FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2000FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2000FMB14.pdf
Availability of RNC55H2000FMB14
QUANTITY
RNC55H2000FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2000FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2000FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2000FMB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2000FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2000FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H2000FMB14
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 8A 125V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 7' OPEN END datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf