Vishay/Dale RNC55H2001FSRSL
RNC55H2001FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2001FSRSL
Brief Description
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2001FSRSL.pdf
Availability of RNC55H2001FSRSL
QUANTITY
RNC55H2001FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2001FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2001FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2001FSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2001FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2001FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2001FSRSL
Connector Quick Connect Receptacle 20-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 140KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf