Vishay/Dale RNC55H2002BSB14
RNC55H2002BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2002BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2002BSB14.pdf
Availability of RNC55H2002BSB14
QUANTITY
RNC55H2002BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2002BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2002BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2002BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2002BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2002BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2002BSB14
FIXED IND 39UH 322MA 3.9 OHM SMD datasheet.pdf
IC RECEIVER IR 4MBPS IRDA 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 1206 datasheet.pdf
TAPE POLY FILM 3/4"X 72YD datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 221 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3A 41 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf