Vishay/Dale RNC55H2003DSBSL
RNC55H2003DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2003DSBSL
Brief Description
RES 200K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2003DSBSL.pdf
Availability of RNC55H2003DSBSL
QUANTITY
RNC55H2003DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2003DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2003DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2003DSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2003DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2003DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2003DSBSL
FERRITE CHIP ARRAY 120 OHM 0504 datasheet.pdf
LED T-1 3/4 YLW 24V MIDG FLANGE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 100A DPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONT SKT CRIMP 2.5-4.0MM TIN PWR datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 1KA DISC 7MM datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf