Vishay/Dale RNC55H2003FMB14
RNC55H2003FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2003FMB14
Brief Description
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2003FMB14.pdf
Availability of RNC55H2003FMB14
QUANTITY
RNC55H2003FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2003FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2003FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2003FMB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2003FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2003FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H2003FMB14
RES SMD 464 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 7.2KV P90 3838 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
WH SELF-LAM POLY 1X.96X3.16" datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC253LC4 datasheet.pdf
SWITCH SELECT 3POS DPST 10A 120V datasheet.pdf
14 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf