Vishay/Dale RNC55H2021BRB14
RNC55H2021BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2021BRB14
Brief Description
RES 2.02K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2021BRB14.pdf
Availability of RNC55H2021BRB14
QUANTITY
RNC55H2021BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2021BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2021BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2021BRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2021BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2021BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2021BRB14
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFH04T/AE04/AFH04T datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FPBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CIR 19C 19#16 SKT PLUG datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf