Vishay/Dale RNC55H2030BRB14
RNC55H2030BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2030BRB14
Brief Description
RES 203 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2030BRB14.pdf
Availability of RNC55H2030BRB14
QUANTITY
RNC55H2030BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2030BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2030BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)203
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2030BRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2030BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2030BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2030BRB14
DIODE SCHOTTKY 45V 6A D2PAK datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH SSO-3-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS .156 datasheet.pdf
IC FPGA 41 I/O 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 270UF 2V 1411 datasheet.pdf