Vishay/Dale RNC55H2051BSRE6
RNC55H2051BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2051BSRE6
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2051BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2051BSRE6
QUANTITY
RNC55H2051BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2051BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2051BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2051BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2051BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2051BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2051BSRE6
RELAY SOCKET TRACK MOUNT datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 65A DPAK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
GDT 300V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf