Vishay/Dale RNC55H2051FRB14
RNC55H2051FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2051FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2051FRB14.pdf
Availability of RNC55H2051FRB14
QUANTITY
RNC55H2051FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2051FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2051FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2051FRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2051FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2051FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2051FRB14
MOSFET N-CH 100V 41A TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CA 50 24F OFNP MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
LGHT VSN 2 LED EYEWR W 1.5X RDR datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf