Vishay/Dale RNC55H2052BSRSL
RNC55H2052BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2052BSRSL
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2052BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2052BSRSL
QUANTITY
RNC55H2052BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2052BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2052BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2052BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2052BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2052BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2052BSRSL
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS PNL MNT MALE datasheet.pdf
HOLDER COIN CELL 6.8MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
M12X1 RA SKT 4P PIGTAIL 1.5M A datasheet.pdf
SAC-ASI-J-Y-N-PUR-2 0-FS SCO datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADPTR 24V 19.2W datasheet.pdf