Vishay/Dale RNC55H2052DSRSL
RNC55H2052DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2052DSRSL
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2052DSRSL.pdf
Availability of RNC55H2052DSRSL
QUANTITY
RNC55H2052DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2052DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2052DSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2052DSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2052DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2052DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2052DSRSL
DIODE GEN PURP 600V 40A DO203AB datasheet.pdf
CAP THIN FILM 18PF 50V 0805 datasheet.pdf
IC 8BIT PIPELINE REG 24-SOIC datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.8X4MM 2.95" datasheet.pdf
RES 3.54K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC VCXO 77.76MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 9NH 1.42A 70 MOHM SMD datasheet.pdf