Vishay/Dale RNC55H2053FRRE6
RNC55H2053FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2053FRRE6
Brief Description
RES 205K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2053FRRE6.pdf
Availability of RNC55H2053FRRE6
QUANTITY
RNC55H2053FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2053FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2053FRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2053FRRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2053FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2053FRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2053FRRE6
IDC CABLE - MSR30K/MC34G/MPD30K datasheet.pdf
IC INVERTER HEX LSTTL 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REDRIVER DISPLAYPORT 36VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
BOARD DEV CHIPKIT WF32 WI-FI datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
25POS M WATER RES R/A .370 datasheet.pdf