Vishay/Dale RNC55H2053FRRE6
RNC55H2053FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2053FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 205K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2053FRRE6.pdf
Availability of RNC55H2053FRRE6
QUANTITY
RNC55H2053FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2053FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2053FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2053FRRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2053FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2053FRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2053FRRE6
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 13W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
IC TXRX ETHERNET PHYTER 40WQFN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CABLE SKT datasheet.pdf