Vishay/Dale RNC55H2081BSB14
RNC55H2081BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2081BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.08K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2081BSB14.pdf
Availability of RNC55H2081BSB14
QUANTITY
RNC55H2081BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2081BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2081BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.08k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2081BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2081BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2081BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2081BSB14
IC REG LDO 2.7V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 28POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 258K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.5MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 35A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 150W datasheet.pdf