Vishay/Dale RNC55H2081BSB14
RNC55H2081BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2081BSB14
Brief Description
RES 2.08K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2081BSB14.pdf
Availability of RNC55H2081BSB14
QUANTITY
RNC55H2081BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2081BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2081BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.08k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2081BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2081BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2081BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2081BSB14
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS W/PIN SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1A 46 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG LGH MULTI PIN 4POS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf