Vishay/Dale RNC55H2081BSR36
RNC55H2081BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2081BSR36
Brief Description
RES 2.08K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2081BSR36.pdf
Availability of RNC55H2081BSR36
QUANTITY
RNC55H2081BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2081BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2081BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.08k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2081BSR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2081BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2081BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H2081BSR36
CONN HEADER 10POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
IC TRIGGER HEX SCHMITT 14SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 200A 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 500MA 300 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RECEPT 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
36+36 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 500MA 600 MOHM datasheet.pdf
381 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf