Vishay/Dale RNC55H2081DSRSL
RNC55H2081DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2081DSRSL
Brief Description
RES 2.08K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2081DSRSL.pdf
Availability of RNC55H2081DSRSL
QUANTITY
RNC55H2081DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2081DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2081DSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.08k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2081DSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2081DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2081DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2081DSRSL
RES SMD 30 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC LV OCTAL FET BUS SW 20-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
RES 0.261 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48UQFPN datasheet.pdf
CONN 16POS FML W/W ROW A+C datasheet.pdf